Achievements

S No. Date Of Competition Organised By

Name Of The School/ Other Institutions / Organisations

Name Of Competition With Details Name Of Students Class Prize Won
1. 2-11-2018 I.T.S College Mohan Nagar Quiz Competition Yathartha Singh, Piyush Gupta, Aumbhrin XI Were Among Top 12 Final Teams Out Of A Total Of 360 Teams.
2. 1-11-2018 K.I.E.T College, Duhai Science Exhibition Vinayak Mishra, Amolika Verma, Gilman Khan, Piyush Gupta, Shubh Jain, Krishna Aggarwal, Atharv Gupta, Abhishek Kasana XI Participated
3. 2-11-2018 Uttam School For Girls Qawwali Competition Khyati Sharma, Pragya Saxena, Manan Mittal, Ashmit Gupta, Arnav Koul, Vatsal Johar, Sanya Jain, Surbhi, Khushbu Malik, Shruti, IX, XI AND XII Won First Prize
4. 9-9-18 ABES Singing Competition ( Level 1) Khyati Sharma, Manan Mittal, Pragya Saxena, Aditi, Kashish Fatima,Suhani Bhatt, Bhani Kaur, Sanya Jain,Hazel Jain VIII, XI Won First Prize
5. 25-10-2018 Goenkan Grandeur, Ghaziabad Qawwali Competition Khyati Sharma, Manan, Pragya, Ashmit, Vatsal, Aditi, Shubh, Amolika, VIII, IX, XI Won First Prize
6. 25-10-2018 Goenkan Grandeur, Ghaziabad Rock Band Shubham Kohli, Ravi Goel, Vidhan Bansal, Yathartha Singh, Pragya Saxena, Dev Arora X, XI Won First Prize
7 25-10-2018 Goenkan Grandeur, Ghaziabad Street Play Tanvi Chadha, Ananya, Chatanya, Devyanshu Singhal, Akul Varshney, Priyanshi, Akansha, Shraddha XI,XII Won First Prize
8 Guitar Examination Sarthak Singhal XI Passed Grade-2 Trinity Plectrum Guitar Examination For Guitar With Merit
9 Korean Embassy Quiz Competition Devyanshu Singhal XII Participation
10 19-6-2018 Bhilwara, Rajasthan Bmun Piyush Gupta XI Verbal Mention
11 31-10-18 Uttam School For Girls Banner Making Tanvi Chadha, Agrima Gupta, Saniya  Trehan, Mora Tyagi XI Participation
12 31-10-18 Uttam School For Girls Craft ‘A’ Rattle Ashi Sharma

Shanon George

I & II III Position
13 31-10-18 Uttam School For Girls Carton ‘O’ Mascot Kannan Sharma Grade-3

Kanishka Vats Grade-3

III II Position
14 31-10-18 Uttam School For Girls Trash Can Art Cherry Gupta ,Samriddhi Singhal, Samrat Chaudhary-VII A VII III Position
15 31-10-18 Uttam School For Girls Bring Into Being Dhruv Madan, Riya Yadav, Sam Khanna, Pranshu Kumar VIII-A, VIII-B, VIII-C VIII II Position
16 5-5-2018 National Science Museum Delhi Peer Education Workshop Vansh Chachara, Vineet , Saniya Trehan XI Participation
17 19-8-2018 Kendriya Vidyaylaya, Noida Prmo Olympiad Abhishek, Shruti, Sarthak, Aumbhrin, Divyansh Mittal, Anmol Jain, XI Participation
18 17-7-1018 Vasant Vihar Delhi Refugee Camp, Workshop Muskan Tyagi, Abhishek Chaudhary, Vansh Chahcara, Shruti Chaudhary XI Participation
19 20-8-2018 Commerce Conclave, Dps Indirapuram Commerce Conclave Diya Jain, Shraddha Khanna XI Participation
20 06-10-18  10th All India Invitation Gold Cup Roller Skating Championship 2018  Shimla Siddhi Modi VI B VI Bronze Medal
21 06-10-18 10th All India Invitation Gold Cup Roller Skating Championship 2018

 

Shimla

 

Siddhant Modi III Silver Medal
22 06-10-18 10th All India Invitation Gold Cup Roller Skating Championship 2018 Shimla Aarav Singh V Silver Medal
23 19-10-18 Inter School Skating Competition Gurukul-The School Arnav Jan VI-B Silver-500mt

Bronze-300mt

24 28-10-18 National Hindi Olympiad Ndmc Convention Center New Delhi Agrim Sharma III Special Recognition At National Level
25 Inter School Competition -Quiz Based On Buddhism G D. Goenka Indirapuram Gzb Sushant Ojha VII- A

Daksh Tiwari VI-D

VI, VIII II Position
26 4th To 7th April I-Parliament-2018 Held At Jawahar Bhawan New Delhi Won The 1st Position As The News Journalist In  I- Parliament And Received A Certificate Of Appreciation From Former Vice President Shri Hamid Ansari At Jawahar Bhawan. Nittyam Modi VIII-A I Position
27 Participated In The Inter-School German Fest ‘ Namaste Deutschland’ Organized By The Goethe Institute/ Max Mueller Bhavan

 

Uttam Aggarwal Of VIII-C VIII  Bagged The Third Position Winning A Fully Sponsored 5 Days Long Leadership Youth Camp To Bhimtal.

 

28 27-07-18 Inter- School Chess  Competition (Under 12 Category)   Adharsheela  Global School, Vasundhara.

 

Ananya Mohan Of Class  VI-A VI III-Position
29 27 To 29th September 2018 Trials For District Level Selection D S Cricket Ground Kavi Nagar Aditya Saxena Of VII-B And Deepesh Singh Of VII-B VI Selected By The Ghaziabad Cricket Association (Gca) In The Under -14 Boys Category To Represent Their District
30 25-07-18 H. P State Rankng Table Tennis Championship At Shimla Shimla Pratham Raina VI-C VI Gold Medal Under 12 Category
31 05-05-18 Inter School Roller Skating Championship Gurukul- The School Dhruv Siwach-300mt

Siddhant Modi-300mt

Shorya Veer Yadav – 300mt

Pearl Sharma-300mt

Siddhi Modi-300 Mt

II

III

IV

IV

VI

Gold Medal

Silver Medal

Bronze Medal

Silver Medal

Bronz  Medal

32 05-10-18 Inter School Open  Tennis Tournament Mm Public School Satvik Tyag III III Position
33 05-10-18 District Badminton Championship Mahamaya Stadium Gzb Samarth Chaudhary  IV-A IV I Position Doubles Category
34 19th And 20th May 2018.

 

Diplomathon Conference 2018- Noida Edition Kothari International School, Noida Ritvik Gupta  Of  VII-A   And  Tanishk Sharma  Of VII-A VII II Position
35 16-08-18 Asset Examination 2018 G D. Goenka Raj Nagar Extn Gzb Navyaa Yadav VI-A

Suhani Bhatt VI-D

Jigyasa Chaddha VI-B

Prayas Chaddha  VI-D

Pranjal Gupta VII-A

Uttam Aggarwal VIII-C

Aditya Raghuvanshi VIII

 

Unlocked The Asset National Talent Search-2018 To Become Part Of Select Group Of Scholars Nationwide
36 Accolades Of 2018 Table Tennis Participates In A Number Of State Level, District Level And National Championships Pratham Raina  VI-C Won Gold Medal In Cadet Boys Category In 3rd Uptta State                           Ranking At Kanpur And Has Proudly Qualified The National                                Level                                         Second Position (Silver Medal) In State Table-Tennis                       Championship In Cadets Category Held At Bareilly,U.P.

Selected By Uptt For The 10 Day Long National Camp Being Organised In                           Kanpur To Prepare For The Upcoming National Championship In                                        Chandigarh.

Qualified The Semi Final In The 2nd Up State Ranking Tt Championship

37 14-10-2018 Fiitjee Big Bang Edge Test 2018 Fiitjee Big Bang Edge Test 2018 Manomay Gupta VI-C VI National Topper Of  The Fiitjee Big Bang Edge Test 2018 With 235.5/240 Marks
38 Ishita Saroha X Korean Quiz Winner, Hindi Recitation III Position

 

39 Gargi Chauhan X Story Writing

III Position

40 Kaushiki Ishwar X Debate Competition I Position
41 Khushi Tyagi X Quiz Competition II Nd Position
42 Saarthak Aggarwal X Billabong High School Cricket Tournament II Position
43 Vansh Mittal X Billabong High School Cricket Tournament II Position
44 Khushboo Malik IX Choir Competition At Dps Noida II Position
45 Shamit Sahani IX Choir Competition At Dps Noida II Position
46 Shaurya Garg IX Choir Competition At Dps Noida II Position
47 Shruti Sharma IX Choir Competition At Dps Noida II Position
48 Ratnejai Tomar X Innotech 2k18 At Kiet Engineering College III Prize
49 Ananay Mahajan X Innotech 2k18 At Kiet Engineering College III Prize
50 Kushagra.V. Singh X Innotech 2k18 At Kiet Engineering College III Prize

Street Play At Gd Goenka Karkardooma – III Position

Declamation – III Prize

51 Saarthak Aggarwal X Innotech 2k18 At Kiet Engineering College III Prize
52 Anuj Dubey X Innotech 2k18 At Kiet Engineering College III Prize
53 Ishan Gupta X Street Play At Gd Goenka Karkardooma – III Position
54 Ishita Singh, Mora Tyagi IX , XI A Dialogue With Self At Gd Goenka Indirapuram , I Position
55 Shreya Aggarwal IX  Stop Motion Presentation Competition – II Position
56 Sanya Jain IX Stop Motion Presentation Competition,
57 Mohan Tyagi IX Stop Motion Presentation Competition,
58 Prabal Upadhyay IX Stop Motion Presentation Competition,
59 Amanpal IX Slam Poetry-2 Position-In Genisus School
60 Kanishka Saxena IX Hindi Olympiad-2 Position
61 Surbhi Singh IX Qawwali Competition,Uttam School , For Girls,
62 Vatsal Johar IX Qawwali Competition,Uttam School , For Girl
63 Khushboo Malik IX Qawwali Competition,Uttam School , For Girl
64 Shruti Sharma IX Qawwali Competition,Uttam School , For Girl